حوادث چون روزها سپری می شوند.
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶

حمایت از ما
رزرو اینترنتی هتل آپارتمان در مشهد
خانه » شعر های عاشقانه » احمد شاملو » زندگی نامه احمد شاملو
زندگی نامه احمد شاملو

زندگی نامه احمد شاملو

احمد شاملو یکی از محبوب ترین شاعران معاصر می باشد که صاحب سبک شعر سپید (اشعار شاملو) است. سعی داریم ابتدا شرحی بر زندگی شخصی، اجتماعی و سیاسی احمد شاملو داشته باشیم و در ادامه زیباترین اشعار شاملو را با هم مرور نماییم.

احمد شاملو اشعار شاملو

برای مشاهده زندگی نامه احمد شاملو به ادامه مطلب مراجعه کنید.

زندگی نامه احمد شاملو

احمد شاملو متولد تهران در بیست و یک آذر ماه سال ۱۳۰۴ خورشیدی چشم به جهان گشود تا جهان اشعار شاملو را گوش جان بشنود. كودكي را به خاطر شغل پدرش كه افسر ارتش بود و هر چند وقتی را در جايی ماموريت مي رفت، در شهرهايی همچون رشت، سميرم، اصفهان، آباده و شيراز گذراند.

 

فعالیت های سیاسی احمد شاملو

آموزشهای دوران دبستان را در شهر های خاش و زاهدان و مشهد، و بخشي از دوره دبيرستان را در بيرجند، مشهد و تهران طی کرد تا کم کم پایه های شکل گیری اشعار شاملو شکل بگیرد. در سال ۱۳۳۱ به همراه پدرش، كه براي سروسامان دادن تشكيلات از هم پاشيده ژاندارمری به گرگان و تركمن صحرا انتقال پیدا کرده بود، به آنجا مي رود و همزمان با تحصيل در فعاليتهاي سياسي مناطق شمال شركت می نماید.
شاملو به خاطر طرفداری از آلمان ها و مخالفت با متفقين، در تهران دستگير مي شود و به زندان شوروي ها در رشت انتقال پیدا می کند. بعد از رهایی از زندان به همراه خانواده به رضائيه مي رود و كلاس چهارم دبيرستان را در آنجا طی مي كند و بعد از بازگشت به شهر تهران، براي هميشه تحصيلات مدرسی را ترک مي كند.

 

ازدواج های احمد شاملو و انتشار اشعار شاملو

ازدواج اول احمد شاملو در سال ۱۳۲۶ اتفاق افتاد كه نتیجه آن چهار فرزند به نام هاي سياوش، سيروس، سامان و ساقي است. در همين سال مجموعه اشعار شاملو «آهنگ هاي فراموش شده» از وي منتشر مي گردد. در سال ۱۳۳۰ شعر بلند ۲۲ و مجموعه اشعار شاملو «قطعنامه» و در سال ۱۳۳۲ «آهن و احساس» را به انتشار می رساند. در سال ۱۳۳۳ به جرم سياسي مدت چهارده ماه در زندان موقت شهربانی و زندان قصر زندانی مي گردد.
ازدواج دوم احمد شاملو در سال ۱۳۳۶ چهار سال بيشتر دوام نمي آورد و كار به جدايي و طلاق مي كشد، تا اينكه در سال ۱۳۴۱ با آيدا آشنا مي شود و اين آشنايي در سال ۱۳۴۳ به ازدواج با او ختم می شود.

 

احمد شاملو و ازدواج با آیدا سرکیسیان

آیدا سرکیسیان یا آیدا شاملو با نام واقعی “ریتا آتانث سرکیسیان” آخرین همسر احمد شاملو می باشد و در اشعار شاملو، به ویژه در دو دفتر آیدا، درخت و خنجر و خاطره و آیدا در آینه به عنوان معشوقه ی اشعار شاعر، جلوه‌ای ویژه دارد. شاملو درباره تأثیر فراوان آیدا بر زندگی شخصی خود به مجله فردوسی گفت: “هر چه می‌نویسم به خاطر اوست و به خاطر او… من با آیدا آن انسانی را که هرگز در زندگی خود پیدا نکرده ‌بودم پیدا کردم”
احمد شاملو در ۱۴ فروردین ماه ۱۳۴۱ با آیدا سرکیسیان آشنا می گردد. در این سالیان شاملو در توفیق کامل آفرینش هنری به سر می‌برد و بعد از این آشنایی دوره جدیدی از فعالیت‌های ادبی شاملو آغاز می گردد.
آیدا و شاملو در فروردین ماه ۱۳۴۳ ازدواج می‌کنند و در ده شیرگاه (مازندران) اقامت می‌گزینند و تا آخرین روز های زندگی در کنار او زندگی می‌کند. در همین سال دو مجموعه از اشعار شاملو به نام‌های آیدا در آینه و لحظه‌ها و همیشه را منتشر می گردد و سال بعد نیز مجموعه‌ ایدیگر از اشعار شاملو تحت عنوان آیدا، درخت و خنجر و خاطره! منتشر می شود و در ضمن برای بار سوم کار تحقیق و گردآوری کتاب کوچه آغاز می گردد.
در سال ۱۳۴۶ احمد شاملو سردبیری قسمت ادبی و فرهنگی هفته‌نامه خوشه را به عهده می‌گیرد. همکاری او با نشریه خوشه تا ۱۳۴۸ که نشریه به دستور ساواک تعطیل می گردد، ادامه دارد. در این سال احمد شاملو عضو کانون نویسندگان ایران می شود. در سال ۱۳۴۷ او کار روی غزلیات حافظ و تاریخ دوره حافظ را آغاز می‌کند. نتیجه این مطالعات بعدها به انتشار دیوان جنجالی حافظ به روایت او می انجامد.
در اسفند ۱۳۵۰ شاملو مادر خود را نیز از دست می‌دهد. در همین سال احمد شاملو به فرهنگستان زبان ایران برای تحقیق و تدوینِ کتاب کوچه، دعوت می گردد و به مدت ۳ سال در فرهنگستان باقی می ماند.

 

پایان کار احمد شاملو

سال‌ های انتهایی عمر احمد شاملو کم و بیش در تنهایی گذشت که به او تحمیل گشته بود. از سویی مایل به خروج از کشور نبود و خود شاملو در این باره می‌گویید: “راستش بار غربت سنگین‌تر از توان و تحمل من است… چراغم در این خانه می‌سوزد، آبم در این کوزه ایاز می‌خورد و نانم در این سفره‌است.” از دیگر سو هیچ‌گونه اجازه ای به اشعار شاملو و فعالیت های ادبی و هنری او داده نمی‌شد و اکثر اشعار شاملو از جمله کتاب کوچه سال‌ها در توقیف مانده بودند. مریضی شاملو هم به شدت آزارش می‌داد و با شدت گرفتن بیماری مرض قندش، و پس از آن که در ۲۶ اردیبهشت ۱۳۷۶، در بیمارستان ایران‌ مهر پای راست او را از زانو قطع کردند روزها و شب‌ های سختی را طی کرد. البته در تمام این دوران کار ترجمه و به ‌خصوص تدوین کتاب کوچه را ادامه داد و گاهی از او شعر یا مقاله ‌ای در یکی از مجلات ادبی به چاپ می رسید. او در دهه ۷۰ با شرکت در شورای بازنگری در شیوه نگارش و خط فارسی در جهت اصلاح نمودن شیوه نگارش خط فارسی فعالیت کرد و همه آثار جدید یا تجدید چاپ شده‌اش را با این شیوه منتشر نمود.
سرانجام احمد شاملو در ساعت ۹ شب دوم مرداد ۱۳۷۹ دار فانی را وداع گفت. پیکر او در روز پنج شنبه ۶ مرداد از مقابل بیمارستان ایران مهر و با حضور ده‌ها هزار نفر از دوست داران شاملو تشییع گردید و در امامزاده طاهر کرج به خاک سپرده شد. انجمن قلم سوئد، انجمن قلم آلمان، چند انجمن داخلی و برخی محافل سیاسی پیام ‌های تسلیتی به مناسبت درگذشت شاملو در این مراسم ارسال کردند.

 

دیدگاه شاملو درباره فردوسی و تاریخ ایران

در سال ۱۳۶۹ به درخواست «مرکز پژوهش و تحلیل مسائل ایران جلساتی در دانشگاه برکلی کالیفرنیا برگزار گردید که هدف آن، بررسی هنر و ادبیات و شعر معاصر پارسی بود. سخنران یکی از این جلسات احمد شاملو بود، که وی با بیان سخنانی پیرامون شاهنامه به مباحث زیادی دامن زد. احمد شاملو این سخنرانی را در نقد روش روشن فکری ایرانی و مسوولیت‌های آن بیان کرده و با طرح سوالی فرهیختگان ایرانی خارج از کشور را به اندیشه و یافتن پاسخ برای اصلاح و آینده ایران فرا خواند.
دیدگاه های شاملو درباره تاریخ ایران پیشاپیش در کتاب جمعه، در پانویس نوشتاری که قدسی قاضی‌نور درخصوص حذف مطالبی از کتاب‌های درسی پس از انقلاب به رشته تحریر درآورده بود، به مرحله چاپ رسیده بود ولی واکنش نسبت به آن ها، بعد از سخنرانی در دانشگاه برکلی نمایان گردید.
به خاطر ایراد سخنرانی در دانشگاه برکلی درباره فردوسی و تاریخ ایران برخی از هم عصران احمد شاملو، وی را مورد انتقاد قرار دادند که از آن جمله می توان به مهدی اخوان ثالث و فریدون مشیری اشاره نمود.

 

لیستی از اشعار شاملو

در بین سال های ۱۳۳۶ تا ۱۳۷۶ شمسی اشعار متعددی از شاملو منتشر گردید که در ادامه با هم مرور می کنیم : «در آستانه/۱۳۷۶» ، «باغ آينه/ ۱۳۳۹»، «آيدا در آينه» و «لحظه ها و هميشه/ ۱۳۴۳»،«ابراهيم در آتش/ ۱۳۵۲» ، «ققنوس در باران/ ۱۳۴۵»، «مرثيه هاي خاك/ ۱۳۴۸»، «شكفتن در مه/ ۱۳۴۹»،«آيدا: درخت و خنجر و خاطره/ ۱۳۴۴» ، «از هوا و آينه ها/ ۱۳۵۳»، «دشنه در ديس/ ۱۳۵۶»، «ترانه هاي كوچك غربت/ ۱۳۵۹»، «مدايح بي حوصله/ ۱۳۷۱» و «هواي تازه /۱۳۳۶». در ادامه زیباترین اشعار شاملو را یک به یک مرور می کنیم.

 

اشعار شاملو

همانطور که پیش تر گفتیم بعد از شرح کامل زندگی نامه احمد شاملو به انتخاب برخی از زیباترین اشعار شاملو را یک به یک می خوانیم.

 

اشعار شاملو : من و تو درخت و بارون

قطعه ی من و تو، درخت و بارون از دفتر آیدا در آینه انتخاب شده است و یکی از زیباترین اشعار شاملو محسوب می شود :

من بهارم تو زمين
من زمينم تو درخت
من درختم تو بهار
ناز انگشتاي بارون تو باغم مي‌كنه
ميون جنگلا طاقم مي‌كنه
تو بزرگي مث شب
اگه مهتاب باشه يا نه
تو بزرگي
مث شب
خود مهتابي تو اصلا،خود مهتابي تو
تازه،وقتي بره مهتاب و
هنوز
شب تنها
بايد
راه دوري رو بره تا دم دروازه روز
مث شب گود و بزرگي
مث شب
تازه ، روزم كه بياد
تو تميزي
مث شبنم
مث صبح
تو مث مخمل ابري
مث بوي علفي
مث اون ململ مه نازكي
اون ململ مه
كه رو عطر علفا،مثل بلاتكليفي
هاج و واج مونده مردد
ميون موندن ورفتن
ميون مرگ وحيات
مث برفایي تو
تازه آبم كه بشن برفا و عريون بشه كوه
مث اون قله مغرور بلندي
كه به ابراي سياهي و به باداي بدي مي‌خندی
من بهارم تو زمين
من زمينم تو درخت
من درختم تو بهار
ناز انگشتاي بارون تو باغم مي‌كنه
ميون جنگلا طاقم مي‌كنه

امیدوارم از این شعر احمد شاملو که یکی از زیباترین اشعار شاملو می باشد لذت برده باشید.

 

اشعار شاملو : باور روزها

یکی دیگر از اشعار شاملو که برای شما از دفتر آیدا در آینه برگزیدیم شعر کوتاه اما پر محتوای باور روز ها می باشد که امیدواریم از این شعر شاملو نیز بهره ببرید :

می خواهم آب شوم در گستره ی افق
آنجا که دریا به آخر می رسد و آسمان آغاز می شود!
می خواهم با هر آنچه مرا در بر گرفته یکی شوم
حس می کنم و می دانم
دست می سایم و می ترسم
باور می کنم و امیدوارم
که هیچ چیز با آن به عناد بر نخیزد.
می خواهم آب شوم در گستره ی افق
آنجا که دریا به آخر می رسد و آسمان آغاز می شود!

شعر باور روز ها از اشعار شاملو به مسئله مهم امید و باور اشاره دارد که شاملو به زیبیی و ایجاز محتوای کلام را می رساند.

 

اشعار شاملو : کشتن چراغ

یکی دیگر از اشعار شاملو که جنبه ی نقادانه به فضای اجتماعی دارد همین شعر زیبای شاملو هست که در ادامه با هم می خوانیم :

و عشق را
کنار تیرک راه بند
تازیانه می زنند
عشق را در پستوی خانه نهان باید کرد…
روزگار غریبی است نازنین…
آنکه بر در می کوبد شباهنگام
به کشتن چراغ آمده است
نور را در پستوی خانه نهان باید کرد…

امیدواریم از این شعر شاملو نیز لذت برده باشید.

 

اشعار شاملو : یکی از زیباترین های احمد شاملو

شاید این شعر زیبای احمد شاملو را بتوان در زمره بهترین اشعار شاعران معاصر قرار داد. حتما این شعر شاملو را تا انتها مطالعه بفرمایید.

دهانت را می بویند
مبادا که گفته باشی دوستت می دارم
دلت را میبویند
روزگار غریبیست نازنین
و عشق را
کنار تیرک راه بند
تازیانه می زنند
عشق را در پستوی خانه نهان باید کرد
در این بن بست کج و پیچ سرما
آتش را
به سوخت بار سرود و شعر
فروزان می دارند.
به اندیشیدن خطر مکن!
روزگار غریبیست نازنین
آن که بر در می کوبد شباهنگام
به کشتن چراغ آمده است.
نور را در پستوی خانه نهان باید کرد
آنک قصابانند
بر گذرگاه ها مستقر
با کنده و ساتوری خون آلود
روزگار غریبیست نازنین
و تبسم را بر لب ها جراحی می کنند
و ترانه را بر دهان
شوق را در پستوی خانه نهان باید کرد
کباب قناری
برآتش سوسن و یاس
روزگار غریبیست نازنین
ابلیس پیروز مست
سور عزای ما را بر سفره نشسته است
خدا را در پستوی خانه نهان باید کرد!

امیدوارم از این شعر شاملو که جزو اشعار انتقادی احمد شاملو می باشد لذت برده باشید.

سایت عاشقانه

بیا تو لاو

عاشقانه

*

code

تمامی حقوق متعلق به سایت فارس لاو میباشد و کپی برداری از این سایت به هرصورت پیگرد قانونی دارد